SAKRAMENTALNY ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI
Informacje dotyczące zawarcia małżeństwa konkordatowego we własnej parafii:
Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych posiada stale lub tymczasowe zamieszkanie (Kodeks Prawa Kanonicznego p. 1115). Tam też należy załatwiać sprawy przedślubne.
Wierni Kościoła Katolickiego w Polsce, zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu z dn. 4 czerwca 1998, zawierając małżeństwo kanoniczne, mają obowiązek uzyskania dla niego skutków cywilnych, zapewnionych w Konkordacie (art.10).
Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński winni zgłosić się oboje do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem ślubu w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.
Do kancelarii należy przynieść:
-
Świadectwo chrztu świętego, (jeżeli chrzest miał miejsce poza naszą parafią).
-
Świadectwo ukończenia katechizacji w zakresie szkoły średniej.
-
Zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim z poradnictwa
rodzinnego.
-
Dowody osobiste.
-
Odpowiednie zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu
konkordatowego (dokument ważny trzy miesiące).
-
Jeżeli narzeczeni nie są naszymi parafianami, należy przedstawić pisemną
licencję od swojego księdza Proboszcza na zawarcie związku
małżeńskiego w naszej parafii.
-
W przypadku osób owdowiałych, należy przedstawić skrócony odpis aktu zgonu
poprzedniego współmałżonka.
Na podstawie powyższych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zapowiedzi.
Każde zamierzone małżeństwo należy podać do publicznej wiadomości, nie tylko z tej racji, że wierni są obowiązani wyjawić znane im przeszkody, ale także dlatego, że małżeństwo winno być faktem znanym wspólnocie parafialnej, do której należą narzeczeni.
Zapowiedzi są głoszone w parafii narzeczonego i narzeczonej. Strona nie będąca z naszego terenu otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi należy zaświadczenie o tym fakcie dostarczyć do naszej kancelarii. Po spisaniu protokołu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do sakramentu pokuty. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, iż jest to spowiedź przedślubna.
W terminie ustalonym z księdzem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu. Dostarczyć należy też kartki świadczące o odbytej spowiedzi. Do spisania aktu ślubu potrzebne są dane świadków (imię i nazwisko, wiek, wyznanie, adres zamieszkania).
Godną rzeczą jest, aby ci, którzy zostali wybrani na świadków, wcześniej odbyli również sakramentalną spowiedź, aby w czystości swego serca mogli towarzyszyć tym, przez których zostali wybrani i obdarzeni tak ogromnym zaufaniem.
Świadkiem ślubu może być osoba co najmniej osiemnastoletnia i mająca zdolność podejmowania czynności prawnych.
Po zakończeniu uroczystości ślubnej ksiądz błogosławiący przekaże nowożeńcom „Zaświadczenie o zawarciu małżeństwa”.
W ciągu pięciu dni od zawarcia małżeństwa o fakcie tym zostanie powiadomiony Urząd Stanu Cywilnego.